Mail Space Facebook Instagram RSS

Bebrene (Bebrenes ciems) savu vārdu ieguvusi no Bebrupītes, kuras krastos tā atrodas. Gan senos laikos, gan vēl joprojām Bebrenes apkārtnē dzīvo daudz bebru. Pirmoreiz rakstos minēta 1562. gadā, bet ir liecības par to, ka Bebrenes apkārtne apdzīvota sākot ar akmens laikmetu.

Bebrenes dzirnavas

Esiet mīļi gaidīti piedzīvot seno dzirnavu burvību – laukakmeņu mūris, senie koka dēļi, savdabīgais interjers un īpašā miltu smarža piešķir ēkai senatnīguma auru.

Bebrenes muižas apbūves teritorijas ciešā tuvumā, turpat pie muižas mūra žoga ir saglabājusies dzirnavu ēka ar dzirnavnieka dzīvojamo māju blakus. Dzirnavas ierīkotas bijušajā magazīnas klētī, kura celta 1836. gadā. Klēts par dzirnavām pārtaisīta 1928. gadā, dzirnavas atvēris Indriķis Stukulis. Dzirnavas tikušas darbinātas ar 2 sūcgāzes motoriem (110 zirgspēki), darbojušies valči, grūbu gaņģi, vilnas un koku apstrādāšanas mašīnas. Dzirnavas ražojušas arī elektrību ciemata vajadzībām. Dzirnavu iekšpusē saglabājusies daļa darba iekārtu – to skaitā vēsturiskais kļava koka zobrats. Blakus dzirnavām atrodas muižas parka lielais dīķis, no kura ņemts ūdens gan muižas, gan dzirnavu vajadzībām. Dīķī, Ilzes ezerā un tuvējās upītēs (Bebrupīte, Akmeņupe, Dviete) zivis makšķerējuši un peldējušies Stukuļa ievērojamie viesi – rakstnieks J. Jaunsudrabiņš, dzejnieks A. Austriņš, gleznotājs Pladers. Dzirnavu komplekss ir ievērības cienīgs industriālā mantojuma objekts un vērtīgs Bebrenes vecās koka arhitektūras būvniecības paraugs, kas bagātina Bebrenes muižas apbūvi.

Kopš 2012. gada rudens dzirnavu ēka sākta atjaunot Bebrenes amatniecības un vēstures centra vajadzībām - kultūrvēsturisko priekšmetu, lauksaimniecības un antīkās tehnikas kolekciju eksponēšanai, piedāvājam telpas amatnieku un mākslinieku radošajām darbnīcām. Pavasarī, vasarā un rudens sākumā siltā laikā ceļotāju grupiņas un ģimenes tiek aicinātas pieteikties radošām nodarbībām Bebrenes dzirnavās. Senatnīgajās telpās piedāvājam radoši, interesanti pavadīt laiku un apgūt dažādas prasmes zinoša skolotāja vadībā. Piedāvājam apgūt floristikas, dekupāžas, filcēšanas, pērļošanas, zīda un stikla apgleznošanas, veidošanas pamatus.

Netradicionālas telpas konferencēm, pasākumiem senatnīgā vidē (līdz 30 cilvēkiem). Iespējams pasūtīt maltīti – sātīgu latviešu lauku ļaužu ēdienu, kas gatavots muižas virtuvē.

Ceļotājiem lūgums Bebrenes dzirnavu apmeklējumu savlaicīgi saskaņot ar meldergariņiem!

 

 
Bebrenes pagasts,
Augšdaugavas novads
Tālr.: +371 26109353 vai +371 25155458

 

img img img img